Българските тайни братства

Българските офицери са в авангарда на революционната борба за освобождението на Македония и Одринска Тракия.

На 14 юни 1897 г. в Търново поручик Емануил Павлов и подпоручиците Анастас Наков, Любомир Стоенчев, Владислав Ковачев, Петър Иванов, Марко Ванков и Иван Куртев създават Първото дружество на Българските освободителни братства, известни още като Тайни офицерски братства, които си поставят за цел освобождението на Македония и Одринска Тракия.

Второ подобно дружество се появява в Русе, а след това в Сливен, Разград, Враца, Добрич, Варна и други наши градове. Организацията разпространява манифест, в който приканва всички офицери, родени в Македония и Одринска Тракия, да се включат в редовете й.
Тайните офицерски братства се ръководят от Централен комитет, а след това от създаденото на 15 април 1898 г. Софийско дружество.

Сред основните спомоществуватели на дейността на Българските освободителни братства са Гьорче Петров, Гоце Делчев, генерал Рачо Петров и генерал Иван Цончев. Основната цел на дружествата са да събират членски внос, който по-късно да се заделя за революционна дейност в Македония и Одринска Тракия.
Тайно се изнасят оръжия от българските казарми и с тях се въоръжават революционни чети, финансират се пътувания на Гьорче Петров и Борис Сарафов зад граница, подпомага се бомболеярната на ВМОРО в село Сабляр. До 1900 г. членовете на братствата наброяват над 1000 души.

В този период редица офицери са избрани в ръководството на Върховния македоно-одрински комитет (ВМОК). Самите Тайни офицерски братства неофициално стават част от Комитета. Сред по-известните техни дейци са офицерите Борис Сарафов, Александър Протогеров, Димитър Думбалаков Христо Саракинов, Владислав Ковачев, Тодор Саев, Климент Бояджиев, Стамат Икономов, Йордан Венедиков, Тома Давидов, Антон Бозуков, Пе-тър Дървингов, Анастас Янков и др.

loading...

Основна роля за създаването на Народните стрелчески дружества през 1900 г. имат Българските освободителни братства, чрез които се преминава към изграждане въоръжените сили на ВМОК.

Много от офицерите, членове на Тайните офицерски братства, вземат активно участие в Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г. като войводи на чети в Серския революционен окръг или като членове на окръжните революционни щабове.

д-р Петър Ненков, военен историк

Източник: desant.net

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!