Българската победа при Букелон и възвръщането на Созопол

Крепостта Букелон, от която за съжаление са запазени само основите под земята, е смятана за команден пункт на кан Крум в 813 г. преди победната битка при Версиникия и на цар Калоян в 1205 г. преди битката при Адрианопол. Смята се, че тук е преспал за първа нощ като пленник император Балдуин.

Букелон се споменава за последен път през 1328 г. По това време крепостта е в границите на Византия и е превърната в средище на ловните полета на император Андроник III Палеолог. Българският цар Михаил Шишман е съпруг на сестрата на императора –Теодора, преди това съпруга на цар Светослав Тертер (1300 – 1321 г.). Между двете държави цари безметежен мир.

Неочаквано византийският флот превзема Созопол. Императорът се оправдава пред шурея си, че созополските гърци, мнозинство от населението в града, поискали да живеят във Византия. Уверява, че нямало да разширява настъплението, че това не означавало война…

Михаил Шишман бил сравнително кротък човек. Преценил, че ако вдигне армията и атакува добре укрепения почти островен град, ще загуби към 3000 войници и бил склонен да се примири. Царицата обаче казала, че е въпрос на престиж за България да си върне Созопол.

loading...

Царица Теодора подсказала на Михаил Шишман как да избегне големите загуби при щурм на Созопол. Дала идея конницата да завладее Букелон и с преговори да го замени за Созопол.
Въпросът с престижа сега щял да мъчи императора. Така и станало. Конен български полк разгромил незначителната стража при Букелон, изпил запасите на отлежало вино от избата на императора, избил и изял голяма част от елитните животни. През октомври 1328 г. императорът Андроник III Палеолог се съгласил на преговори и заменил Созопол за Букелон. Така Созопол бил върнат на България.

Източник: faktor.bg



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!