3 септември 1877 г. Битка при Ловеч: Руските войски превземат града за втори път

Третата битка за Плевен е предшествана от тридневни боеве на 20 – 22 август/1 – 3 септември 1877 г. за освобождението на Ловеч.

Превземането на Ловеч е възложено на Сборен отряд (командир генерал-майор Александър Имеретински).

Състои се от: 25 батальона, 15 казашки сотни и 98 оръдия, общо 22 703 офицери и войници. На 20 август/1 септември са атакувани подстъпите към Ловеч.

Руските сили превишават трикратно турските (командир Рифат паша, 8 000 войника и 6 оръдия). Теренът на бойните действия е силно пресечен и сложен. На 22 август/3 септември, руските части са разделени на две колони (лява и дясна). Командири са генерал-майор Михаил Скобелев и генерал-майор Владимир Доброволски.

Атакуват турските позиции от изток и завладяват османските укрепления на височината „Синан тепе“ и „Рижата височина“ („Стратеш“). След обяд преминават на западния бряг на р. Осъм и щурмуват главния неприятелски редут при м-ст „Червен бряг“ до сегашния път за Плевен. След ожесточен бой, турската войска се разбягва. I-а Кавказка Казашка бригада (командир, полковник Иван Тутолмин) осъществява успешно преследване на разбития противник.

„Кавказците и кубанците не обръщат внимание на турските куршуми, казвайки, че турците стрелят без да се прицелват, и че изобщо стрелбата с огнестрелно оръжие е празна работа, в която се губи и време, и хора.

loading...

Истинското сражение – казват те – се състои в това с вик да се хвърлиш върху турците и да ги сечеш с шашки; който посече повече, той е герой. И те показват един осетинец, здрав и набит, който край Ловеч е съсякал 18 турци с 18 удара зад тила, а всеки глупак знае, че тази кост и с топор да я сечеш, само топора ще счупиш; на осемнайстия удар стъблото на сабята му се отделило от ръкохватката.“

След тежки тридневни сражения, дължащи се на трудния хълмист терен, руснаците погребват в Ловеч труповете на 2 220 турски войници и офицери. Руски загуби: убити 319 и ранени 1145 офицери и войници

Действия след превземането на Ловеч

Още през деня на 22 август/3 септември, Осман паша получава донесение от Рифат паша за трудностите да защити Ловеч. Отправя за града с 20 табура и 3 батареи. Достига сутринта на 23 август/4 септември в района на с. Славяни. Обстрелван от руски части, не се решава да атакува и се завръща в Плевен. Оцелелите при Ловеч османски войници, на групи се оттеглят към Плевен, където са организирани в три табура.

„Беше изпусната възможността да се разгромят османците, излезли от Плевен на помощ на Ловеч – около 15 000 човека. След това всички сили се концентрираха при Плевен“ – свидетелства руския военен кореспондент Всеволод Крестовски.

След загубата на Ловеч, към Плевен са прехвърлени още подкрепления, като силите на Осман паша достигат своя максимум за цялата битка – около 50 000 войника. Обсаден напълно, Осман паша успява да отблъсне още няколко руски атаки, но лишен от основния си път за снабдяване е принуден да се предаде на 28 ноември/10 декември 1877 г.

Източник: bg.wikipedia.org

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!