1 октомври 1899 г. е съставено правителство на България, начело с Тодор Иванчов!

Първото правителство на Тодор Иванчов е деветнадесето правителство на Княжество България, назначено с Указ № 11 от 1 октомври 1899 г. на княз Фердинанд Сакскобургготски, след разрива между либералите и народнолибералите и оставката на кабинета Греков.

Управлява страната до 27 ноември 1900 г., след което е наследено от второто правителство на Тодор Иванчов.

Правителството на Тодор Иванчов се опитва да разреши финансовата криза в България като намали публичните разходи за сметка на удръжки от пенсии и заплати и като увеличи приходите чрез натурален десятък върху земеделците. След няколко години на неурожай, въвеждането на десятъка предизвиква масови бунтове, потушени жестоко от Радославов.

Убийството на журналиста Стефан Михайляну в Букурещ от македонски революционер води до остър дипломатически конфликт с Румъния през лятото на 1900 година, а четническата дейност на Върховния македоно-одрински комитет в Македония засилва враждебността на Османската империя и останалите балкански съседи срещу България и на Русия и русофилските партии в Народното събрание срещу режима на либералите в София

Правителството на Тодор Иванчов и Радославов е непопулярно, тъй като допуска големи злоупотреби, използва насилнически методи и ограничава свободата на словото, сдруженията и местното самоуправление. Иванчов подава оставка през ноември 1900 година след разногласия в кабинета относно използването на армията срещу бунтуващите се селяни, но продължава да управлява начело на безпартиен служебен кабинет до началото на 1901 година.

loading...

Впоследствие той, Радославов и още един от министрите в първия му кабинет – Димитър Тончев, са осъдени от Държавен съд на затвор за корупция и нарушение на конституцията

Източник: bg.wikipedia.org

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!

Comments are closed.