Предателството, довело до загубата на кан Телец в битката при Анхиало

С възцаряването на кан Телец на власт в България дошла нова династия – той бил от рода Угаин. Съставителят на Именника нарочно отбелязва: „И този беше вместо друг.“

За събитията, които предшествували стъпването му на трона, византийските историци разказват:

„Работите у хунобългарите се развили по следния начин. Те, след като се уговорили помежду си, убили тези, които по родова линия обладавали властта над тях, и за свой вожд поставили Телец.“

Новият владетел бил от средите на онази част от прабългарската аристокрация, която държала славяните да стоят настрани от управлението на държавата – за това съдим от факта, че след възцаряването му част от славянските племена потърсили убежище в границите на Византийската империя.

loading...

Според уверенията на съвременниците Телец бил млад човек (на 30 години), но бил известен с голямата си смелост и буйния си нрав. Тези качества той проявил и след овладяването на българския престол: „с тежковъоръжена и боеспособна войска\“. Телец подложил на опустошение пограничните византийски области. Император Константин V не закъснял с новия си поход срещу България – той бързал да накаже „смелия и самонадеян\“ български хан.

На 16 юни 763 г. Константин V извел войските си от Константинопол. Византийският флот, наброяващ 800 кораба, всеки един от който имал на палубата си 12 конника, получил задача да стигне до дунавските градове, а сухопътната армия достигнала до Анхиало, където се разположила на стан.

С присъщата му енергичност кан Телец привлякъл за съюзници 20 000 славяни и заел проходите на Стара планина – първоначалният му план предвиждал да посрещне ромеите в теснините. Но неговата самонадеяност го подтикнала към решително сражение: на 30 юни (четвъртък) Телец извел армията си от планината и я построил в боен ред на Анхиалското поле. Битката започнала в петия час на деня (10 часа сутринта) и била много продължителна и кръвопролитна – враговете „дълго се избивали помежду си“ и никой не мислел да отстъпи. Привечер част от съюзните на Телец племена го предали и преминали на страната на византийския император, което решило изхода на сражението – българите отстъпили и император Константин V спечелил голяма победа. Той украсил триумфа си, „като влачел в дървени окови пленените българи“, които впоследствие били предадени на столичната тълпа.

Поражението при Анхиало предрешило съдбата на Телец. Българите, като видели злощастието му, въстанали – Телец бил убит заедно с всичките си приближени.

Източник: kaminata.net



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!