На 11 февруари 1211 г. цар Борил свиква в Търново църковен събор срещу богомилите

На днешния ден 11 февруари през 1211 г. цар Борил свиква Антибогомилския църковен събор в Търново.

Съборът осъжда на вечно проклятие еретиците, от него е останал и забележителният документ, известен като Синодик на цар Борил. Управлението на владетеля започва с несполуки – през 1208 г. той губи битката с латинците край Пловдив и се оттегля на север от Балкана. След това Борил съсредоточава силите си да изкорени дуалистичната ерес, която повече от два века процъфтява в страната.

Проповедите на богомилите не се ограничавали само с нападки срещу Църквата, а засягали и царската власт. В Бориловия синодик става дума за нощни събрания на еретиците, намеква се за заговор срещу живота на царя.

Две от произнесените проклятия олицетворяват най-добре заплахата над православието. Едната гласи: „На онези, които наричат сатаната творец на видимите неща и го назовават разпоредител на дъжд, град и на всичко, което произлиза от земята, анатема“. Другата постановява: „На онези, които говорят, че сатаната е създал Адам и Ева, анатема“. Богомилството разменя местата на Бог и сатаната и превръща Христос в призрак, който само привидно се е раждал, живял и възкръснал.

На събора в Търново присъстват всички архиереи, свещеници и монаси, както и всички боляри и голямо множество от простолюдието. Председателства самият цар, облечен в най-тържествените си одежди, и той лично води разследването на докараните пред събора богомили. Започва продължителен спор между него и еретиците, който завършва с това, че възгледите им са отхвърлени и анатемосани. Част от еретиците се връщат към официалната вяра, а онези, които отказват да сторят това, са подложени на различни наказания и заточения.

loading...

След завършване на събора по нареждане на Борил е преведен на български език гръцкият Синодик в неделята на православието от 843 г., в който се съдържали изложения и анатеми срещу различни по-стари ереси. В българския Синодик е прибавена специална глава, в която се излагат и проклинат схващанията на богомилството. Т. нар. Борилов синодик е един от най-важните извори за средновековното ни минало.

Източник: marica.bg

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!