На днешната дата умира българският оперен певец Иван Вулпе

На 26 август умира Иван Вулпе!

Иван Вулпе е български оперен певец (бас) и вокален педагог.

Иван Николаевич Вулпе е роден на 1 септември 1876 година в Чешмекьой, Южна Бесарабия, по това време в границите на Румъния. Завършва Болградската гимназия, а през 1902 година и Московската консерватория при Камий Еверарди и Умберто Мазети, като още от края на XIX век участва в концерти в България.

По време на посещение в България през 1903 година се жени за певицата Богдана Гюзелева, която по-късно става първата жена-композитор в България. Имат един син – Николай Вулпе (1904 – 1987), който също се занимава с оперно пеене, както и с драматичен театър. След женитбата си двамата заминават за Иркутск, където са солисти на местната опера и преподават в музикално училище.

В Русия се запознава с Константин Михайлов-Стоян, който го убеждава в идеята за създаване на оперен театър в България. Въпреки че е поканен за солист на московския Оперен театър на Зимин, през 1907 година Вулпе се връща трайно в България и през следващата година става един от основателите на Българската оперна дружба в София, днес Национална опера и балет, където работи до 1926 година

loading...

Изпълнява с голям успех редица роли, сред които:

Мефистофел („Фауст“ – Шарл Гуно)
Воденичарят („Русалка“ – Александър Даргомижски)
Хан Кончак („Княз Игор“ – Александър Бородин)
Собакин („Царска годеница“ – Николай Римски-Корсаков)
Марсел („Хугеноти“ – Джакомо Майербер) и други.
От 1912 година Иван Вулпе е преподавател по пеене в Държавното музикално училище, а с основаването на Държавната консерватория става и професор в нея. В двете училища и като частни ученици той работи с Петър Райчев, Ана Тодорова, Михаил Попов, Илка Попова, Христо Бръмбаров, Елена Николай, Михаил Люцканов, Цветана Табакова, Констанца Кирова и много други именити български певци и певици.

Иван Вулпе умира на 26 август 1929 година в София от инфаркт.

Поклон пред паметта му!

Източник: bg.wikipedia.org

Вижте повече на Patrioti Net



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!