Куртулисалата черква

Везир Лала Шахин, учител (лала) на Султан Мурад І, сравнил със земята 33 манастира и 218 църкви от Станимака (Асеновград) до Костенец, пише в своите записки поп Методи Драгинов от село Корова (дн. Драгиново).

Това станало от 1364 г. (падането на Пловдив) до превземането на София през 1382 г. Но черквата „Св. Димитър” в село Паталеница, Пазарджишко – не.

Стареите в селото решили да я спасят. С коли, чували и кошници те докарвали пръст и затрупали черквата. Издигнали могила (тепе), която покрили с чимове от гората, засадили и дръвчета. Така тази черква била запазена – т. е. куртулисала се, откъдето дошло името, с което е известна – „Св. Куртулещица”.

През ХІХ век селянин си вързал магарето на череша на могилата и видял от земята да стърчи нещо. Разровил и открил метален кръст. Тогава хората си спомнили преданието. Под ръководството на чорбаджи Петър Гагов черквата била разкопана. През 1870 г. била именувана на Свети Димитър.

Друга легенда е разказвала на своя внук Мина Кацарчева: Вилняла силна буря. На другия ден пастир видял, че на върха на могилата било съборено голямо дърво. Изкачил се на върха и видял, че до дънера била зейнала огромна дупка. Селяните решили да пуснат в нея двама мъже с въжета.

loading...

Любка Тодорова, археолог в РИМ в Пазарджик, казва: „Има податки, че църквата, ако не е строена преди Боянската, то е горе-долу по същото време.”

Изследвайки високата стойност на разкритите стенописи, изкуствоведът проф. Атанас Божков е склонен да вярва, че „Св. Димитър” е строена преди Боянската църква. По всяка вероятност през византийско време. Според проф. Божков най-близкият модел, с който могат да сравнят стенописите, е живописта в Охридската църква „Св. София”, строена през XI век.

Директорът на училището в Паталеница Никола Колев (вече 40 години учител и директор) е снимал църквата постоянно и заедно със Сийка Зайкова, Радослава Велева и Ангел Тошков, с консултант бившия директор на РИМ Димитър Митрев и арх. Вера Коларова издадоха брошурата „Църквата „Св. Димитър” – Паталеница”. Със свои мнения участват проф. Атанас Божков и Николай Клисаров.

На 25 септември 2014 г. беше извършено поредното откриване на църквата „Св. Димитър”, благодарение на дарителя Анастасиос Левентис. Тя няма да е действаща, но винаги, когато има посетители, ще бъде отваряна.

Църквата стои и ще стои, а от Лала Шахин не е останало нищо!

Иван КОПРИВЩЕНОВ

Източник: tretavazrast.com

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!

Comments are closed.